Dynasty tietopalvelu
Mäntsälän kunta RSS Haku

RSS-linkki

Kokousasiat:
https://mantsalad10.oncloudos.com:443/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30

Kokoukset:
https://mantsalad10.oncloudos.com:443/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30?page=rss/meetings&show=30

Kunnanhallitus
Esityslista 09.11.2026/Asianro 6


Kokousasian teksti

 

Veroprosenttien määrääminen vuodelle 2027

 

Kunnanhallitus 09.11.2026    

712/02.02.01/2026  

 

 

Kuntalain 111 §:n mukaan valtuuston on päätettävä kunnan tuloveroprosentista, kiinteistöveroprosenteista sekä muiden verojen perusteista viimeistään talousarvion hyväksymisen yhteydessä.

 

Verotusmenettelylain 91 a §:n 1 momentin mukaan tuloveroprosentti tulee ilmoittaa prosenttiyksikön kymmenyksen tarkkuudella. Kuntien tulee verotusmenettelystä annetun lain mukaan ilmoittaa tuloveroprosentti ja kiinteistöveroprosentit Verohallinnolle viimeistään verovuotta edeltävän vuoden marraskuun 17. päivänä.

 

Kiinteistöverolain (654/1992) 11 §:n mukaan valtuusto määrää kiinteistöveroprosenttien suuruuden laissa säädettyjen vaihteluvälien rajoissa vuosittain etukäteen samalla, kun se vahvistaa varainhoitovuoden tuloveroprosentin. Kiinteistöveroprosentit tulee määrätä prosentin sadasosan tarkkuudella.

 

Rajat, joiden välille kiinteistöveroprosentit voidaan lain mukaan määrätä, ovat seuraavat:

 

  • Yleinen kiinteistöveroprosentti 0,93-2,00
  • Maapohjan kiinteistöveroprosentti 1,30-2,00
  • Vakituisen asuinrakennuksen kiinteistöveroprosentti 0,41-1,00
  • Muiden asuinrakennusten veroprosentti 0,93-2,00
  • Voimalaitosrakennuksen ja -rakennelman kiinteistöveroprosentti enintään 3,10
  • Yleishyödyllisen yhteisön veroprosentti 0,00-2,00
  • Rakentamattoman rakennuspaikan kiinteistöveroprosentti 2,00-6,00

 

 

Verotulojen tuotto on arvioitu Kuntaliiton veroennustekehikon mukaan seuraavasti nykyisellä kunnallisveroprosentilla talousarvioesitykseen:

 

VEROVUOSI / TILIVUOSI

 TP 2025

TPE 2026

TA 2027

TS 2028

TS 2029

TS 2030

Kunnallisveroprosentti

8,30 %

8,30 %

8,30 %

8,30 %

8,30 %

8,30 %

Kunnallisvero

40 235

42 505

44 641

45 809

47 701

48 655

Yhteisövero

3 252

3 315

3 578

3 729

3 862

3 939

Kiinteistövero

9 420

9 201

9 612

9 612

9 612

9 804

Verotulot yhteensä

52 907

55 021

57 831

59 150

61 175

62 399

 

Kunnallisveroprosenttia on viimeksi muutettu vuoden 2024 alusta, kun kunnallisveroprosentti tuli pyöristää prosenttiyksikön kymmenesosan tarkkuudella. Tällöin veroprosenttia alennettiin 8,36 prosentista 8,30 prosenttiin. Kunnallisveroprosentin muutos 0,1 prosenttiyksiköllä tarkoittaa n. 0,49 milj. euron muutosta tuloihin.

 

Kunnan talousarvioesitys on valmisteltu nykyisillä veroprosenteilla. Talousarvioesitystä käsitellään veroprosenttien tavoin samoissa kokouksissa 9.11.2026 kunnanhallituksessa ja 16.11.2026 valtuustossa. Veroprosenttien muuttaminen edellyttää muutosta myös talousarvion verotulo-odotuksiin.

 

Kiinteistöverolajien lain sallima vaihteluväli ja kiinteistöveroprosentit ja niistä kertyvä tuotto on arvioitu seuraavasti talousarvioesitykseen:

 

 

 

KIINTEISTĂ–VEROLAJI

 TP 2025

TPE 2026

TA 2027

TS 2028

TS 2029

TS 2030

Yleisen kiint.v-% alaiset

 

 

 

 

 

 

maa-alueet verotusarvot (1000 €)

170 971

168 535

168 535

168 535

168 535

168 535

Vero %  (1,30-2,00)

1,40 %

1,40 %

1,40 %

1,40 %

1,40 %

1,40 %

Vero (1000 €)

2394

2359

2359

2359

2359

2359

rakennukset, verotusarvot (1000 €)

245 871

241 477

241 477

241 477

241 477

241 477

Vero % (0,93-2,00)

1,40 %

1,40 %

1,40 %

1,40 %

1,40 %

1,40 %

Vero (1000 €)

3442

3381

3381

3381

3381

3381

Vak. asuinrakennukset

 

 

 

 

 

 

Verotusarvot (1000 €)

557 545

555 304

555 304

555 304

555 304

555 304

Vero % (0,41-0,90 / 0,41-1,00)

0,65 %

0,65 %

0,65 %

0,65 %

0,65 %

0,65 %

Vero (1000 €)

3624

3609

3609

3609

3609

3609

Muut asuinrakennukset

 

 

 

 

 

 

Verotusarvot (1000 €)

16 940

17 346

17 346

17 346

17 346

17 346

Vero % (0,93-2,00)

1,30 %

1,30 %

1,30 %

1,30 %

1,30 %

1,30 %

Vero (1000 €)

220

225

225

225

225

225

Yleishyödylliset yhteisöt

 

 

 

 

 

 

Verotusarvot (1000 €)

8 658

8 291

8 291

8 291

8 291

8 291

 Vero % 

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

Vero (1000 €)

0

0

0

0

0

0

Rakentamaton rakenn.paikka

 

 

 

 

 

 

Verotusarvot (1000 €)

3 317

3 485

3 485

3 485

3 485

3 485

 Vero % (2,00-6,00)

4,40 %

4,40 %

4,40 %

4,40 %

4,40 %

4,40 %

Vero 4,4 % (1000 €)

146

153

153

153

153

153

Voimalaitokset

 

 

 

 

 

 

Verotusarvot (1000 €)

0

0

0

0

0

0

 Vero % (0,00-3,10)

2,50 %

3,10 %

3,10 %

3,10 %

3,10 %

3,10 %

Vero (1000 €)

0

0

0

0

0

0

 

 

Kiinteistöveroprosenteista vakituisen asuinrakennuksen verokantaa alennettiin 0,70 prosentista 0,65 prosenttiin vuoden 2023 alusta. Voimalaitosten verokantaa muutettiin vuoden 2026 alusta lukien 2,50 prosentista 3,10 prosenttiin. Kunnan alueella ei ole toistaiseksi ollut voimalaitos verokantaan kuuluvia kiinteistöjä. 0,1 prosenttiyksikön muutos kiinteistöverotuloissa tarkoittaa yleisen kiinteistöveron maa-alueiden osalta n. 0,17 milj. euron muutosta tuloihin, yleisen kiinteistöveron muutos rakennusten osalta tarkoittaa n. 0,24 milj. euron muutosta tuloihin ja vakituisten asuinrakennusten osalta n. 0,55 milj. euron muutosta tuloihin.

 

 

Valmistelija 

 Talousjohtaja Samola Riitta, riitta.samola@mantsala.fi

 

Esittelijä 

 Kunnanjohtaja Laurila Hannu

 

Päätösehdotus

Kunnanhallitus esittää valtuustolle, että Mäntsälälle vuoden 2027 veroprosenteiksi vahvistetaan

- kunnallisvero 8,3 %

- yleinen kiinteistövero, maa-alueet 1,40 %

- yleinen kiinteistövero, rakennukset 1,40 %

- vakituisen asuinrakennuksen kiinteistövero 0,65 %

- muun asuinrakennuksen kiinteistövero 1,30 %

- rakentamattoman rakennuspaikan kiinteistövero 4,40 %

- yleishyödyllisen yhteisön kiinteistövero 0,00 %

- voimalaitosten kiinteistövero 3,10 %

 

Tämän asian osalta pöytäkirja tarkastetaan kokouksessa.

 

Päätös